PURLU: GERÇEĞİ YANSITMAYANLAR EN AĞIR ŞEKİLDE CEZALANDIRILMALIDIR

Tüm Gıda-İş Sendikası Genel Başkanı Hakverdi Purlu, aylık ortalama 15 bin çalışanın işten ayrılış nedeninin “Kod 29”  olarak bildirildiğini söyledi.
Tüm Gıda-İş Sendikası Genel Başkanı Hakverdi Purlu, İşçilerin hayatını etkileyecek kodlardan çıkış verilen iş yerlerinin denetime tabi tutulması ve yada sendikaların önünü açarak  işveren ve işçinin yanına yerleştirip sendikalardan görüş alınması gerektiğini belirterek, “Gerçeği yansıtmayanlarda en ağır şekilde cezalandırılmalıdır.” Dedi.

 

Tüm Gıda-İş Sendikası Genel Başkanı Hakverdi Purlu,yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi:

“İş akdini haklı feshetmek için Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirilen (29) kodu, Ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller; görevin kasten ve sürekli ihmali, mazeretsiz işe gelmemek gibi maddelerin yanı sıra cinsel taciz, küfür, hırsızlık, uyuşturucu madde kullanmak gibi halleri de içermektedir. Bu hallerin tamamında işten ayrılış işlemlerinin SGK’ya bildirimleri 29 no’lu kod üzerinden yapılmaktadır. Geçmiş dönem SGK verilerine göre işten ayrılış nedeni ‘Kod-29’ olarak belirtilen çalışan sayısı yıllara göre; 2018’de 233 bin 430, 2019’da 194 bin 524, 2020’de 176 bin 662’dir. Aylık ortalama 15 bin çalışanın işten ayrılış nedeni ‘Kod-29’ olarak bildirilmiştir.

İşverene iş akdini haklı feshetme yetkisi veren söz konusu maddeye dayanarak işten çıkartılan işçiler, Sosyal Güvenlik Kurumu’na (29) koduyla bildiriliyor. Kod 29 ile işten çıkartılan işçi kıdem ve ihbar tazminatı alamıyor, işsizlik ödeneğinden yararlanamıyor. Yeni bir iş ararken de fazladan sorun yaşayabiliyor.

Kod-29’un tutarsız kullanımı sonrasında SGK çıkış kodları konusunda düzenlemeye gidilmesi gerekmektedir. SGK genelgesinde yapılan değişiklik ile ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan hallerin tamamı için ayrı ayrı kodlar belirlenmeli, Böylelikle mazeretsiz devamsızlık hali ile hırsızlık gibi birbirinden farklı fesih sebeplerinin farklı bildirim kodları ile yapılması sağlanarak, olası sorunların önüne geçilmesi planlanmalıdır. Ayrıca işçilerin hayatını etkileyecek kodlardan çıkış verilen iş yerlerini Denetime tabi tutulmalı veyada sendikaların önünü açarak  işveren ve işçinin yanına yerleştirip Sendikalardan Görüş alınmalıdır. Gerçeği yansıtmayanlar da en ağır şekilde cezalandırılmalıdır.”

Kaynak: Tüm Gıda İş Sendikası Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi